Çocuklarda Büyüme ağrıları

0

Büyüme ağrıları 3 ve 12 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkan daha çok kol ve bacaklarda hissedilen iyi huylu ağrılardır. Büyüme ağrılarının tam sebebi bilinmemektedir ve kesin bir teşhis elde etmek için bir kriter yoktur. Muayene edildiğinde bütün bulgular normaldir. Röntgen filmlerine ya da testler yapılmasına gerek yoktur. Ağrılar normaldir.

Fakat çocuğunuz rahatsızlığını sizin gibi dile getiremez. Hastalığının anlaşılması açısından onu daha dikkatli dinlemeniz gerekir. Günlük yaşamındaki çeşitli aktivitelere ağrıları nedeni ile katılmak istemiyorsa, eklemlerinde şişlik, kızarma ya da hareket etmesi kısıtlanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çünkü bu belirtiler romatizmal hastalıkların habercisi olabilir.

Belirtileri

Ağrılar, geceleri gözlenebilir. Çocuğunuzu uyandırabilir. Çocukların %10-20’sinde görülür. Kız ve erkek çocuklardaki etkileşim aynıdır. Özellikle bacaklarda ve bacağın ön kısımlarında daha çok kramp şeklinde ve rahatsız edici bir biçimde hissedilir. Ağrı nöbetleri 10-30 dk. arasında değişebilir. şiddeti de hafif yada fazla olabilir. Ağrı nöbetleri aylarca sürebilen, ağrısız aralıklarla devam edebilir. Aralıklarla ortaya çıkabildiği gibi her gün de görülebilir. Fiziksel aktivitelerde ki artışa bağlı olarak ağrılar da artabilir.

Tedavi

Ağrı nöbetleri, ağrıyan bölgeye yapılacak masajlarla ve hafif ağrı kesiciler kullanılarak hafifletilebilir. Çocuğunuzla konuşun onu rahatlatmaya çalışın. Büyüme ağrıları herhangi bir hastalıkla bağlantılı değildir. Geç çocukluk döneminde geçer.

Share.

About Author

Comments are closed.