Normalde her çocuk gece korkularını dönem dönem yaşar. Çocuğun yaşı büyüdükçe, gece korkuları da zaman içerisinde kendiliğinden geçer. Çocuğu doğru gözlemlemek, çocuk korkarak uyandığında, onun yanında uyuyana kadar beklemek, çocuğun gece korkularının nedenini araştırıp bulmak ve çocuğu olumsuz etkileyen bu nedenleri ortadan kaldırmak doğru yaklaşımlardır. Bütün bunlar yapıldığı halde çocuk anne-babanın yatağına gelmeyi alışkanlık haline getirmişse, kararlı olup onu yatağında uyumaya alıştırmalıdır.

Çocuk korkulu bir rüya sonunda uyandığında, anne-babasının sevgi dolu kucağında korunmanın yerini başka hiç bir şey tutamaz. Kabus dolu bir rüyadan gerçeğe dönebilmek için duyuları kullanmak en iyi yoldur.

Yatağın yanındaki tanıdık saatin sesini duymak ve onu kurmak, odanın kokusunu içimize çekmek, yatağın sıcaklığını bilinçli olarak fark etmek, yanında duran oyuncak hayvanları ya da bebekleri elleyerek yoklamak, sokağın ışığını fark etmek gibi…
Bütün bunlar yetmezse, kalkıp ışığı açmak, tuvalete gitmek, kabusu anne ya da babaya anlatmak, korkutan şeyin resmini yapmak da çocuğa iyi gelecektir. Çocuk en geç ertesi sabah kabusunu anlatabilmeli ve ebeveynlerinden, onların da bazen korkutucu rüyalar gördüklerini öğrenmelidir.

Gece Korkularının Nedenleri

Özellikle okul öncesi çocuklarında sıklıkla rastlanan gece korkularının birkaç nedeni vardır.Bu etkenler bulunup ortadan kaldırıldığında ve çocuğa doğru davranış biçimlerinde yaklaşıldığında, gece korkuları yerini korkusuz ve huzurlu uykulara bırakacaktır.
Anne-baba kavgaları; yapılan araştırmalara göre, aile içi huzursuzluklara tanık olan, anne-baba kavgaları arasında kalan küçük yaş çocuklarının gece korkularını yaşama oranları, huzurlu ailelerde büyüyen çocuklara göre daha fazla ve yoğun olmaktadır.

Ateşli hastalıklar; çocuklar ateşli hastalıkları geçirirken, fiziksel rahatsızlıkları nedeniyle gece korkularını yaşarlar. Kabus olarak da adlandırılan bu durum, çocuk iyileştiğinde kendiliğinden geçer. Anne-baba, çocuk hastayken sürekli onu yataklarına aldılarsa , bu durum çocuğun hoşuna gidecek ve iyi olduktan sonra da onlarla yatmak isteyecektir. Çocuk hastayken, çocuğa kendi odasında bakmak, geceleri korktuğunda hemen yanına gitmek, bu konuda koruyucu önlem olacaktır.

Olumsuz yaşantılar; çocuğun yaşadığı olumsuz yaşantılar, çocuğun yanında anlatılan korku dolu öyküler, çocuğun geceleri korkuyla uyanmasına sebep olur. Komşuya giren hırsız öyküsünün çocuğun yanında anlatılması, geçirilen bir trafik kazası ya da diğer kaza olaylarının çocuk yanında anlatılması, çocuklarda gece korkularını artıran olumsuz yaşantılardır. Televizyonlardaki şiddet haberleri, korku filmleri, çocukları korkutacak nitelikteki çizgi film karakterleri de, çocukların gece korkmalarına neden olmaktadır.

Ebeveynlerin çocuklarda yaşanan gece korkularıyla baş etmede uyguladıkları yöntemler çözüm üretmiyorsa ve korku durumu süreklilik arz ediyorsa travma konusunda uzmanlaşmış bir psikologla yada hekimle görüşmekte yarar vardır.

[divider]

Psikolojik Destek İçin Randevu Bilgileri

Share.

Comments are closed.