Bebeklerin beslenmesinde farklı gıdalara başlandığında ilk geçiş süreci oldukça önemlidir. Bebeğinize vereceğiniz her yeni ek gıdayı mutlaka üç gün arka arkaya verin. Üç gün aynı bsin maddesini verirseniz üç gün içinde bu belirtiler ortaya çıkıyorsa besin alerjisi olduğunu anlayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapılacak ilk şey alerjiye yol açan besinin diyetten tamamen çıkarılmasıdır.

Mevsim Sebzelerinden Yedirin

Uzmanlar, patates, havuç ve kabak ile başlanıp mevsimine göre karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, bal kabağı, ıspanak, pırasa, semizotu, fasulye, bezelye, lahana, kereviz, kuşkonmaz ve enginarın dönüşümlü olarak ve üçlü gruplar halinde verilebileceğini belirtiyor. Beslenme listesine ilerleyen günlerde sarmısak da eklenebiliyor. Havuç, bezelye, kuşkonmaz, enginar, maydonoz ve semizotunun tam mevsimi. Meyvelerden ise, elma, armut ile başlanabiliyor ve mevsimine göre şeftali, kayısı, muz ile devam ediliyor.

Bu Belirtilere Dikkat

– Deride: Kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, dudak ve göz kapaklarında şişlik, egzema
– Üst solunum yollarında: Burun tıkanıklığı-kaşıntısı-akıntısı, hapşırma, geniz akıntısı, boğazda kuruluk veya kaşıntı, damakta kaşıntı, kuru öksürük
– Gözlerde: Sulanma, kaşıntı, kızarıklık ve göz kapaklarında şişlik.
– Alt solunum yollarında: Nefes darlığı, hışıltı-hırıltı, öksürük
– Sindirim sisteminde: Bulantı-kusma, karın ağrısı, kanlı ve müküslü ishal, kramplar, besini reddetme.
– Kalp-damarda: Çarpıntı, morarma, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, bayılma.
AKŞAM

Share.

Comments are closed.